Zekai TUNCA

Zekai TUNCA

1944 Yılında Ankara (Tatlar) da doğdu. İlkokuldan sonra Endüstri Meslek Lisesi (Sanat Enstitüsü) Tesviye bölümünü bitirdi.

1963 de Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu' na girene kadari bir özel kuruluş ve M.K.E uçak fabrikasında, teknik resam ve tesviyeci olarak çalıştı. Yüksek teknik öğretmen okulu (Gazi Üniversitesi Tek. EĞ. Fak.) nu 1967' de bitirdi. Bulunduğu her ortamda şarkı söyletilmesi şeklindeki müzik ilişkisi 1960 yılında Merhum Hikmet TAŞAN vasıtasıyla katıldığı DR. Recai ÖZDİL topluluğunda notalı ve sistemli çalışmaya döndü.

Bu toplulukta; Erol SAYAN, Yıldırım GÜRSES, Yaşar ÖZEL, Doğan CANKU gibi üstadlarla müzik havası soludu. Aynı yıllarda İsmail Baha SÜRELSAN topluluğu ile teması oldu. Bu topluluktan Ahmet HATİPOĞLU, Ahmet AYHAN, Yılmaz YÜKSEL, Kenan YOMRALI' dan feyz ve vizyon kazandı.
   
Öğrenciliği sırasında, 1964 de Ankara Radyosu'nun stajier sanatçı sınavının ilk 10 kişilik finaline kadar başardı. 1966 ' da açılan geniş kapsamlı sınavı, ilk sıralarda başardı. 6 aylık ilk dönem stajda, Saadet IKASUS, Cengiz TANÇ, Muammer SUN, Ferit SIDAL, Ruşen Ferit KAM, Turan TOPER gibi hocaların derslerinden yararlarndı. ;Özel nedenlerinden dolayı, başarılı giden bu stajı bırakmak zorunda kaldı.

1967 Ağustos' unda Nurcan TUNCA ile evlendi ve Ordu Endüstri Meslek Lisesine öğretmen olarak atandı. Çocukluğundan beri olduğu gibi, Ordu' daki hayatında da, hep müzikle ilgilendirildi.

1965' de Birleşmiş Türk Müziği Sanatçıları derneğinin ses yarışmasında Ankara birincisi oldu. Ordu' da bulunduğu yıllarda, Trabzon' da düzenlenen Doğu Karadeniz Bölgesi ses yarışmalarında, 1969 ' da ikinci, 1970' de birinci oldu. Bu yarışmalarla, Merhum Temel Şükrü DOĞRU ve arkadaşları ile dostluk kazandı.

1970' de Trabzon' dan katıldığı TRT Çok Sesli Koro sınavını kazanarak, Ankara radyosuna (1971' de) geri döndü. Bu korada Hikmet ŞİMŞEK, Muammer SUN, Müfide ÖZGÜÇ, Cengiz TANÇ, Saip EGÜZ, Erdoğan OKYAY, Fehamettin ÖZGÜÇ, Walter STURAUS gibi hoca ve şeflerle yapılan çalışma ve derslerle nota solfej ve şan bilgisi edindi 01.01.1971' de oğlu Mehmet ALPER doğdu. 1972-1974 arasında topçu yedek subay olarak askerliğini (Malazgirt, Ağrı, Van, Elazığ, Erzincan'ı, dolaşarak) yaptı ve tekrar Çok Sesli Koro' ya döndü.

1975 yılında verdiği bir sınavla Ankara Radyosu TSM yetişmiş (solist) sanatcısı oldu. Buradaki ilk yıllarında, Merhum Çinuçen TANRIKORUR' un desteğini gördü. 1976 yılında Kültür Bakanlığı KTM solisti olarak atanana kadar, bugörevinin yanı sıra, TRT müzik dairesi uzmanlığı, Repertuar ve Denetleme Kurulları üyeliklerinde bulundu.

1978-1981 yılları arasında ODTÜ TM. topluluğunu çalıştırdı. 1979 ' dan bu yana 13 albüm yaptı. İlk bestesi "ALIN YAZIMSIN" 1981' de milliyet gazetesi anketinde üçüncü seçildi. İkinci bestesi "BİRİSİ VAR Kİ" 1983 ' de ikinci oldu. bunları "BAHAR ÇİÇEK ÇİÇEK..." (1985 9.su) "LEYLAKLARI SÜNBÜLLERİ" (1986 3.sü), "OLMAZ MI" (1987 3.sü). "GİT GİDEBİLİRSEN" (1988 2.si, HÜRRİYET ALTIN KELEBEK TRT ÖDÜLLERİ) "SEN İLK DEĞİL SON DEĞİLSİN" (1988 3.sü) "YÜREĞİME KÖR DÜĞÜMLER ATILMIŞ" (1988 7.si), "İMKANSIZ" (1989 1.si, BESTE ve TV YILDIZI ALTIN KELEBEK, TRT, TV'DE 7 GÜN vb) "ŞEVKEFZA ŞARKI" (TRT-TÜTAV MANSİYON) "GÖZÜM KESMİYOR" (1991 6.sı) "ÜZME BENİ" (1992 1.si) "TANRIM" (1995 2.si) "BENİ SEVMEYE DEVAMET" (1996 İlk On) gibi şarkılar takip etti".BÜTÜN BU ŞARKILAR ZAMANIN EN GÖZDE SANATCILARI TARAFINDAN SESLENDİRİLDİ. "İMKANSIZ" ayrıca ,Milliyet'in son 27 yılın şarkıları ve son 50 yılın şarkıları listesine'de girdi.

Özel yayın kuruluşlarının egemenliğiyle birlikte, geleneksel Türk müziği tarz ve formatının, adeta unutturulması  sonucu, eski şevkle olmamakla birlikte yüreğinin senin ürünü olan son şarkıları: YALANA BAK, SENİ SORMALI, MEHMEDİM, GÜLÜ SUSUZ SENİ AŞKSIZ BIRAKMAM, GÜVERCİNİM, GÖNLÜNE SAĞLIK, GÜLDÜRME vb. Radyo ve televizyonlarda mütevazi ölçülerde seslendirilmektedir.

MİLLİYET'in geleneksel ödül konserlerin'de, gerek kendi şarkıları'nın seslendirilmesinde, gerekse konserin tamamının seslendirilmesinde solist oldu. Gazel formundaki icraları, dinleyici ve müzisyenlerce kabul ve beğeni gördü.

Radyo ve televizyon programları dışında, özel sahne çalışmaları ve halk konserleriyle kitlelere ulaştı.

Yurt dışında; CEZAYİR, SURİYE, SSCB, AVUSTURALYA, ABD, ALMANYA, HOLLANDA, İTALYA, BOSNA, BELÇİKA, ARNAVUTLUK'ta özel ve resmi konserler verdi.
Halen KÜLTÜR BAKANLIĞI KTM solistliği görevini sürdürmektedir.

BU KATEGORİNİN DİĞER SANATÇILARI

90'lar Konsepti
90'lar Konsepti
AbartJazz
AbartJazz
Ahmet ÖZHAN
Ahmet ÖZHAN
Ajda PEKKAN
Ajda PEKKAN
Akşam Sefası
Akşam Sefası

SANATÇI TALEP Formu

  • Yenile