Nez

Tam adı Nezihe Kalkan olan Nez 15 Nisan 1979 yılında İzmir’de doğmuştur. Aslen Antakyalıdır. 

Nezihe Kalkan, Disk'e bağlı maden-iş sendikasından bir baba ile her zaman kot giyen ve makyaj yapmayan, pedagog bir annenin kızı olarak 1979 Türkiyesi'nde doğdu. Daha küçükken bir yaşındayken ailesiLondra’ya taşındı.İngiltere yıllarındaki mahalle arkadaşları adını tam telaffuz edemediklerinden adı Nez oluvermişti. Nez sekiz yaşındayken, yani İngiltere’de bir müzikalde başrol oynadığı yıl annesi ve babası ayrılıyor. Ortaokulu İngiltere'de babasının yanında bitirdikten sonra Türkiye'ye annesinin yanına geliyor, ve liseyi İstanbul Bahçelievler Adnan Menderes Anadolu Lisesi'nde okumuştur. Liseden sonra tekrar babasının yanına gidip Canteburry güzel sanatlar okulu'nda psiko-drama egitimi almaya başlıyor, ama okulun bitmesine bir yıl kala okuldan ayrılıp şarkıcı olmaya karar vererek Türkiye’ye geliyor.

Bir dönem Serdar Ortaç ve Işın Karaca'nın arkasında vokal yaptı. Harem grubuyla çalıştı. Kendi grubu, “Turkish delight” ile ünlendi.

Fox'ta yayınlanan Sıkı Dostlar isimli sit-com'da Haluk BilginerÖzkan Uğur veSeray Sever ile birlikte oynamıştır.

Yaptığı müziği, tekno, newage altyapıların üzerine Türk perküsyonları ve onun üzerine İngilizce vokal olarak tanımlayan Nez ilk albümünü 2002 yılında çıkarıyor ve büyük bir ilgiyle karşılaşıyor. Bunda sesinden çok, dansları ve de seksi imajının etkisi büyük tabi.

İlk albümünü 2002 yılında kendi ismini verdiği "Nez" albümünü çıkarttı. Bu albümden; Sakın Ha,Her şey Boş gibi şarkılar hit oldu. 3 yıl aradan sonra 2006yılında 2. albümü olan "% 100 Nez"i çıkartmıştır, daha sonra 4 yıl aradan sonra "NeZamanı" adlı maxi single çıkarttı. 2013 yılının Nisan ayında ise ‘olgunluk dönemi’ projesi olarak nitelendirdiği "Nez Retro Turca" adlı albümünü piyasaya sürdü

Nez, Rebel Moves isimli grupta ‘konuk’ olarak solistlik yapmaktadır. Müzik hayatına devam eden Nez, DJ Okay Barış’ın 2 Mart 2015 de çıkan “Who's in the Cabin” isimli albümünde yer aldı.

Ödülleri: 
2002 - Kral TV Video Müzik Ödülleri - En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı 

Albümleri:
Nez (2002) 
%100 Nez (2006) 
NeZamanı (2011) 
Nez Retro Turca (2013) 

Filmleri ve Dizileri : 
Oyuncu : 
2014 - Gölgedekiler (TV Dizisi) 
2013 - Aldırma Gönül (TV Dizisi) 
2010 - Yasemince (Kendisi) (TV Dizisi) 
2009 - Zoraki Başkan (Kendisi) (TV Dizisi) 
2009 - Sıkı Dostlar (Şahika) (TV Dizisi) 

 

BU KATEGORİNİN DİĞER SANATÇILARI

90'lar Konsepti
90'lar Konsepti
AbartJazz
AbartJazz
Ahmet ÖZHAN
Ahmet ÖZHAN
Ajda PEKKAN
Ajda PEKKAN
Akşam Sefası
Akşam Sefası

SANATÇI TALEP Formu

  • Yenile