Can BONOMO

İzmirli Can Bonomo, müziğe 8 yaşında gitar çalarak başladı. Ortaokul ve lise boyunca sürdürdüğü müzik çalışmalarına İstanbul’da devam etti. 17 yaşında İstanbul semalarına açılmaya karar veren Bonomo, müzik dünyasına ses prodüktörlüğü yaparak atıldı. Bilgi Üniversitesi’nde Sinema-Televizyon Bölümü’nde okudu. Üniversite yıllarında Radyo Klas, Number One FM ve Radio N101’de radyoculuk yaptı. Daha sonra, televizyona geçerek Number One TV ve MTV’de televizyon programları hazırladı. Televizyonculuk kariyeri süresince çeşitli reklamlarda rol aldı.

Müzisyenlik kariyeri, Irwin Welsh’in Porno adlı kitabının ilk yaprağına sardığı demosunu Can Saban’a gönderdiğinde yeni bir boyut kazandı.Lise ve üniversite yıllarında amatör müzik gruplarıyla İzmir ve İstanbul'da birçok konser veren Bonomo, sonunda "Hazırım" diyerek ilk albümü için kolları sıvadı. Yaklaşık iki yıllık hummalı bir hazırlıktan sonra da Ocak 2011’de Can Saban'ın yapımcılığı ile ilk albümü “Meczup”u yayınladı. Can Bonomo ve ilk göz ağrısı “Meczup”, 24 Ocak'ta Babylon'da düzenlenen bir geceyle dinleyicileriyle buluştu.

9 Ocak 2012 tarihinde TRT tarafından Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmek üzere görevlendirildi. Mayıs 2012’de Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de toplam 42 ülkenin katılımıyla gerçekleşen yarışmada, söz ve müziği kendisine ait olan “Love Me Back” isimli şarkısıyla 7.lik derecesini alarak ülkesini başarıyla temsil etti.

Eurovision’a gitmeden önce konserlerinde seslendirdiği Ali Baba isimli parça ile bir single çalışması yaptı. Ali Baba, Can’ın çok sevdiği Sadri Alışık’ın Ali Baba ve Kırk Haramiler filminde seslendirdiği eski bir Türk Filmi şarkısı.

Can Bonomo, 2. albümü Aşktan ve Gariplikten’i Aralık 2012’de piyasaya çıkardı. Ilk albümünde olduğu gibi bu albümü de TheFatLab’de kaydedilerek We Play etiketi ile çıktı. Albümün söz ve müzikleri Can Bonomo’ya, düzenlemeler aynı zamanda prodüktörü olan Can Saban’a, mix ve mastering’ler Ali Rıza Şahenk’e ait.

Kasım 2013 tarihinde söz ve müziği kendisine, düzenlemeleri Can Saban’a ait olan ‘Kara’ adlı yeni single’ını digital platformdan çıkardı. Yönetmenliğini Can Saban’ın üstelendiği klipte klibinde Gonca Vuslateri de Can Bonomo’ya eşlik etti. 

Kasım 2013 tarihinde Editörlüğünü Küçük İskender’in yaptığı ve Esen Kitap etiketiyle ‘Delirmek Belirmektir’ adlı ilk şiir kitabını sevenleriyle buluşturdu. Delirmek Belirmektir kitap severlerin en önemli internet platformu NEOKUR’da en çok sevilen ikinci şiir kitabı olarak oylandı. Birincilik Can Bonomo’nun hocası ve editörü küçük İskender’in oldu.

2015 Yılında ‘’Bulunmam Gerek’’ Adlı albümünü yeni plak şirketi Avrupa Müzik’ten çıkardı. Albümdeki parçaların söz ve müziklerinin tamamı kendisine, düzenlemeler Can Saban’a ait.

Kimlerle, Neler Yapıyor?

MECZUP:

“Meczup”un biri hariç tüm parçalarının söz ve bestesi Can Bonomo imzasını taşıyor.Düzenlemeler ise aynı zamanda albümün prodüktörlüğünü ve müzik direktörlüğünü üstlenen Can Saban’a ait. Parçaların miksing ve mastering’i Ali Rıza Şahenk tarafından yapıldı. TheFatLab’de kaydedilen "Meczup", We Play - TheFatLab etiketiyle yayınlandı. Albüm kapağındaki albümün artwork'leri bizzat Can Bonomo’ya ait, kapak fotoğrafını ise Dilan Bozyel çekti.

AŞKTAN VE GARİPLİKTEN:

Can Bonomo, “Aşktan ve Gariplikten"deki şarkılarının tarzını "İstanbul Müziği" olarak tanımlıyor. “Aşktan ve Gariplikten” albümünde toplam 13 şarkı buluyor. Bu şarkılardan biri hariç tüm parçalarının söz ve bestesi Can Bonomo imzasını taşıyor. Düzenlemeler ise “Meczup” albümünde olduğu gibi, aynı zamanda albümün prodüktörlüğünü ve müzik direktörlüğünü üstlenen Can Saban’a ait. Parçaların miksing ve mastering’i Ali Rıza Şahenk tarafından yapıldı. TheFatLab’de kaydedilen "Aşktan ve Gariplikten", We Play etiketiyle yayınlandı. Kapak fotoğrafı Bora Bekiroğlu (itisred.com) tarafından çekilen Aşktan ve Gariplikten’in kitapçık fotoğrafları Berfu Merve Bolulu ve Emrah Kavlak tarafından çekildi. Kartonet tasarımı Emrah Kavlak (koyugri.com) tarafından yapılan albümde Can Bonomo’ya ait özel bir illüstrasyon da bulunuyor.

BULUNMAM GEREK:
‘’İstanbul Müziği’’ meselesinde taşların yerine oturduğu 3. albüm ‘’Bulunmam Gerek’' Avrupa Müzik etiketiyle çıktı. İlk klibi albümün prodüktörü olan Can Saban ‘’Tastamam’' isimli parçaya çekti. İkinci klip ise albümde Rock Sound’unun en baskın olduğu ‘’Dem’' e ait. 


Can Bonomo sık sık arkadaşlarıyla yaptığı doğaçlama müzik ve sohbetlere, takipçilerini de dahil ederek, kendine özgü online performanslar yapıyor.

Müzikal yolculuğu boyunca The Shins, Wax Poetic, The Kinks, The Libertines ve The Beatles’dan etkilenen ve esinlenen Bonomo, Alaturka nağmelerden indie melodilere gezinen müziğini 'İstanbul Müziği' olarak tanımlıyor. 

Sanatın hemen her dalına ilgi duyan Can Bonomo, müzik ve şiirin yanı sıra illüstrasyon’a da merak duyuyor.

Aldığı Ödüller:
• 8. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri 2011 'En İyi Çıkış Yapan Sanatçı'
• 38. Altın Kelebek Televizyon Ödülleri 2011 'En İyi Çıkış Yapan Solist'
• 2. OMÜ Medya Ödülleri - En İyi Çıkış Yapan Sanatçı
• Avrupa Gazeteciler Derneği Ödülleri Yılın En İyi Pop/Rock Müziği Sanatçısı
• 10. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri 2013 'En İyi Alternatif Sanatçı'
• Okur Ödülleri 2013 – ‘Delirmek Belirmektir’ Şiir Kategorsinde 2.lik Ödülü
• 12. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri 2013 'En İyi Alternatif Sanatçı

BU KATEGORİNİN DİĞER SANATÇILARI

90'lar Konsepti
90'lar Konsepti
AbartJazz
AbartJazz
Ahmet ÖZHAN
Ahmet ÖZHAN
Ajda PEKKAN
Ajda PEKKAN
Aleyna TİLKİ
Aleyna TİLKİ

SANATÇI TALEP Formu

  • Yenile