İzel
29 Nisan 1969'da Yalova'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarından mezun oldu Korolarda klasik kemençe çaldı, folklor eğitimi aldı. Çok iyi bir folklor hocası oldu.

Türk Müziği repertuar hocası Erol Sayan Eurovision Şarkı Yarışmasına katılmaya karar verdi. İzeli de vokalist olarak yanına aldı. Böylece İzel Pop Müzik ile tanıştı. Önemli assolistlere vokal yaptı. O yıllarda arabesk patlaması yaşanıyordu. Müslüm Gürses, İbrahim Tatlıses (İlk stüdyo vokali Gülüm Benim adlı şarkıdır), Küçük Emrah... vb. sanatçıların albümlerine vokal yaptı. Eurovision Şarkı Yarışmasında İtalya'da Türkiye'yi temsil etti. Çelik ile ikili programlar yaptı Caz söylemeye başladı. Kibariye ve Ümit Besen yerine Miles Davis, Spyro Crya gibi sanatçıların hayranı oldu. Sonuçta hepsini içine alan Pop Müzik yorumcusu oldu. Ercan Saatçi ve Çelik'le kurduğu 'İzel Çelik Ercan' adlı toplulukla 'Özledim' isimli albümü çıkararak müzik dünyasına profesyonel olarak ilk adımını attı.

1994 yılında yaptığı "Biz Hep Böyleyiz" bestesi ile Altın Güvercin'de "En iyi besteci" ödülünü aldı. ilk solo albümü ADAK'ı 1995 yılında çıkardı. MGD tarafından "Yılın En İyi Kadın Pop Sanatçısı "ödülünü, Hürriyet Altın Kelebek Ödülünü "En iyi kadın şarkıcı "sıfatını aldı. 1997 yılında Mustafa Sandal ile Emanet adlı albümü yaptı. Çelik 'in ona verdiği "Kızımız Olacaktı" adlı şarkı Türkiye'de adı İzel olan kız çocuğu patlamasına yol açtı. Sırada "Bir Küçük Aşk" vardı. 1999 yılında çıkan bu albümde Altan Çetin ve Ozan Çolakoğlu ile çalıştı. Aynı albümdeki "Yok Yere" adlı parçayla uzun süre konuşuldu.
"Bir Küçük Aşk" 2000 yılında remixlenip İzel'in diğer hit şarkıları da eklenek yeniden yayınlandı. İzel, o yıl yine "En iyi kadın şarkıcı" ödülünün sahibi oldu. Türkiye'nin en iyi kadın yorumculardan biri olarak kabul edilen İzel'in, "Bebek" adlı albümü, 15 Haziran 2001'de çıktı hayranlarının karşısına. 10 parçadan oluşan İzel'in bu albümündeki tüm şarkılarda Altan Çetin imzası yer aldı.

Sanatçı, "Bebek" adlı albümünden iki yıl sonra da, 2003 yılının yaz aylarında "ŞAK" adlı albümünü piyasaya sürdü. 2005 yılı ilkbahar aylarında ise 14 parçadan oluşan "Bir dilek tut benim için"ile müzikmarketlerde yerini aldı.

BU KATEGORİNİN DİĞER SANATÇILARI

90'lar Konsepti
90'lar Konsepti
AbartJazz
AbartJazz
Ahmet ÖZHAN
Ahmet ÖZHAN
Ajda PEKKAN
Ajda PEKKAN
Akşam Sefası
Akşam Sefası

SANATÇI TALEP Formu

  • Yenile