Fazıl SAY

15 Ocak 1970'te Ankara'da doğan Fazıl Say piyano öğrenimine dört yaşındayken Mithat Fenmen'den dersler alarak başladı. Sekiz yıl süren bu temel eğitimden sonra Fenmen'in ölüm yılı olan 1982'de Ankara Devlet Konservatuarına alındı.

Üstün yetenekli çocuklar için uygulanan özel bir eğitimle geçen beş tıllık dönemde Prof. Kamuran Gündemir'le piyano; Prof. İlhan Baran'la besteleme çalıştı. Her iki lisans dönemini de 1987'de başarıyla bitirdi. Aynı yıl Alman devlet bursunu kazanarak Schumann Müzik Akedemisinde piyanist David Levine'nin öğrencisi oldu. Öğrenimini 1991'de 'konser solisti' diploması alarak tamamladı. Ayrıca yine o yıl Berlin Senfoni Orkestrası'nın siparişi üzerine bestelediği Yansımalar adlı keman ve piyano için konçertosunu bu ünlü orkestranın eşliğinde ilk kez kendisi yorumladı. Böylece virtüözlüğü kadar bestecilik alanındaki yeteneğini de kanıtlayarak müzik dünyasına adım atmış olan Fazıl Say'ı eleştirmenler 21. yüzyılın en büyük sanatçılarından biri olarak kabul ediyor.

Başta Kurt Masur ve New York Filarmoni Orkestrası olmak üzere Amerika ve Avrupa'nın ünlü orkestraları ve seçkin şefleri eşliğinde müziğini tüm dünyaya dinletiyor. Türkiye'de ayrıca düzenlediği yurtiçi etkinlikleri ile klasik müziğin tanınmasına ve sevilmesine katkı sağlıyor.

Aldığı Ödüller:

Genç Konser Solistleri YArışması Avrupa Birinciliği 

1994

Genç Konser Solistleri Yarışması Dünya Birinciliği 

1995

Radio France - Berecasa Vakfı Ödülü 

1995

Paul A. Fish Vakfı Ödülü 

1995

Boston Metamorphosen Orkestrası Solist Ödülü 

1995

Maurice Clairmont Vakfı Ödülü 

1995

Telerama Ödülü 

1998

RTL Televizyonu Ödülü 

1998

Repertoire Ödülü 

1998

Le Monde De La Musique Ödülü 

2000

Diapason D'or - Altın Plak Ödülü 

2000

Avusturya Radyo TV Ödülü 

2001

ECHO Ödülü 

2002

BU KATEGORİNİN DİĞER SANATÇILARI

Anjelika AKBAR
Anjelika AKBAR
Aycan TEZTEL
Aycan TEZTEL
Ayhan GÜNYIL
Ayhan GÜNYIL
Balkan Bando
Balkan Bando
Bando
Bando

SANATÇI TALEP Formu

  • Yenile