Yankı YAZGAN

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Profesör, Yale Child Study Center’da öğretim görevlisi olarak akademik çalışmalarını sürdürmekte, çocuk/genç ve erişkin psikiyatrisi alanında serbest uzman hekim olarak çalışmaktadır.

İzmir'de büyüyüp, Bornova Maarif Koleji ve Ankara Fen Lisesi'nde (1977) temel eğitimini bitirdi. Tıp eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladıktan sonra (1983), Oğuzeli (Gaziantep), Kuzey Kıbrıs ve Biga (Çanakkale) ilçelerinde hükümet tabibi/sağlık ocağı doktoru/anne-çocuk sağlığı doktoru olarak mecburi hizmet ve askerlik görevlerini yerine getirdi (1983-6). Genel psikiyatri uzmanlık eğitimini Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde (1986-91) yaptıktan sonra Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çocuk ve ergen psikiyatrisi alanında uzmanlaştı.(1992-5). Yale Üniversitesi’ndeki ileri klinik araştırmacılık eğitimini de aynı dönemde tamamlamış olan Yazgan’ın tıp, nörobiyoloji ve psikiyatri alanında çok sayıda uluslararası bilimsel makalesinin yanı sıra ödül ve proje desteği vardır. Ülkemizdeki ve ABD/Avrupa’daki tıp ve psikiyatri meslek örgütlerinin bilim ve eğitim
kurullarında yer almaktadır.

Tourette sendromu, otizm, dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu gibi klinik durumlara dönük kapsamlı klinik çalışmalarının
dışında moleküler genetik, beyin görüntülemesi gibi teknikleri kullanarak, okul ya da kasaba gibi toplumsal birimlerde ruh sağlığını düzeltici çalışma modelleri geliştirerek yaptığı çalışmalar A sınıf hakemlidergilerde yer almış, bu alanlardaki çalışmaları hakkında American Psychiatric Association, American Academy of Child and Adolescent Psychiatry gibi seçkin kurumların yıllık toplantılarında poster, sözlü sunum, klinik perspektif, ve ana konuşmacı olarak yer almıştır.

1979'dan bu yana çok sayıda gazete ve dergide, ekonomik hayata psikoloji ve beyin bilimleri açısından bakış, gündelik ilişkilerdeki davranışlarımızın farketmediğimiz doğal kuralları ve beynimizin işleyişi temalarıyla yazmış ve çizmiştir. Kalp Çarpar Beyin Böler  ve Kalbinle Düşün Aklunla Hisset bu alandaki en son kitaplarıdır. Anne-babalara dönük bilgi ve deneyimlerini ise Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor?, Düşe Kalka Büyümek, Bebeklikten Çocukluğa, ve Ergenlikten Gençliğe kitaplarında derlemiştir.

İş ve toplum/aile hayatına dönük olarak ülkemizin dört bir yanında verdiği seminerlerde bu konuların topluma dönük ele alınmasına katkıda bulunmuştur.

BU KATEGORİNİN DİĞER SANATÇILARI

Acar BALTAŞ
Acar BALTAŞ
Ahmet ARPAD
Ahmet ARPAD
Ahmet ÇAKAR
Ahmet ÇAKAR
Ahmet Şerif İZGÖREN
Ahmet Şerif İZGÖREN
Akgün AKOVA
Akgün AKOVA

SANATÇI TALEP Formu

  • Yenile