Dolapdere Big Gang
Videoyu indirmek için tıklayın.

Dolapdere Big Gang, yerli ve yabancı şarkıları kanundarbukaklarnetkeman gibi sazlarla alaturka tarzda yorumlayan Türk müzik grubudur.

Grup ilk olarak enstrümental bir proje olarak kurulmuştur. Grubu oluşturan altı Dolapdereli İsmet Uraş, Samet Uraş, Ceyhun Darıcı, Semih Bekem, Volkan Kırıkkulak ve Şükrü Tırkış Seda Sayanİbrahim TatlısesBülent ErsoyKibariye gibi ünlü şarkıcıların arkasında çalmıştır. Rock şarkılarını Roman havasıyla yorumlama fikri ise grubun eski menajeri Önder Ulugür'e aittir. Ulugür ve grup üyesi Bekem askerde aynı orkestrada çalmış ve bu fikrin temelleri orada atılmıştır. Bekem, daha sonra çocukluk arkadaşlarına bu teklifi götürmüştür.

Emir Yeşil(Vokal), Gökay Süngü (müzik yönetmeni, Klavye), İrfan Keçebaşoğlu (bas gitar), Mustafa Olgan (kanun), Yusuf Çalkan (keman, ud), Hasan Gözetlik (klarnet, trompet, trambon), Memduh Akatay (perküsyon) ve Hüseyin Ceylan (perküsyon)'dan oluşan müzik performans grup hali Gökay SÜNGÜ ve Önder ULUGÜR tarafından oluşturulmuştur.[3]Sonraları gruba “Özge Tezcanlı ve Sinan Alper Gerçel” gruba dahil olmuştur. Çıkan ilk albümleri sekiz hafta boyunca listelerde bir numara olarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Grup, toplamda dört albüm çıkarmış, Türkiye ve dünyada üç yüz elliden fazla konser vermiştir. Grup Coca Cola, Microsoft, Belvedere Vodka, Hürriyet, Petrol Ofisi Air, Efes, International Press Institute ve Fenerbahçe gibi büyük markaların organizasyonlarında yer almıştır. Dünya çapında İtalya[4], Almanya, Rusya, Fransa, Kıbrıs, Azerbaycan, Fas, Güney Afrika, Avustralya ve Japonya’da da birçok kez konser vermişlerdir.

Local Strangers

Ana madde: Local Strangers (albüm)

Genel olarak Dolapdere'li dokuz müzisyenden oluşan “Dolapdere Big Gang”, 2006 yılında Yakartop Müzik'ten yayınlanan ilk albümleri Local Strangers'la müzik dünyasına iddialı bir giriş yapmışlardır. Dünyaca ünlü pop ve rock şarkılarını Türk sazlarıyla alaturka bir yorumla icra eden grup, ilk albümüyle hem yurt içinde hem de yurt dışında sesini büyük kalabalıklara duyurmuştur. Dolapdere Big Gang diğer gruplardan farkını şöyle anlatmaktadır:

"Türkiye konumu itibariyle birçok kültürü içinde barındıran ve bu kültürlerden etkilenen bir ülke. Müzikte de bu etkileşimin izlerini görüyoruz. Ama bugüne kadar hep bizim müziğimiz yabancı müzik piyasasına, onların bakış açısına, ritmlerine uyarlanmaya çalışıldı. Biz ise tam tersini yapıyoruz. Çünkü yurt dışına ses vermenin yolunun onlara benzemek, onlar gibi olmaktan değil, kendi değerlerimizden ödün vermeden, kendimiz gibi kalmaktan geçtiğini düşünüyoruz. Biz, onların şarkılarını "biz" gibi yorumladık. Yıllarca biz onların yaptıklarına hayran olduk. Şimdi sıra onlarda. Sting'inden Madonna'sına Deep Purple'ından Michael Jackson'una şimdi onların bize hayran olma zamanı.

Just Feel

Ana madde: Just Feel (albüm)

İlk albümleri Local Strangers'la bir yıl içinde seksenden fazla konser veren Dolapdere Big Gang, ilk albümlerinin yayınlanmasından bir yıl sonra 17 Aralık 2007'de Just Feel adını verdikleri ikinci albümlerini çıkarmışlardır. Bu kez tamamen farklı müzisyenlerin klasikleşmiş şarkılarını yorumlayan Dolapdere Big Gang, böylelikle yeni ve farklı tarzda şarkıları “Dolapdere sound”'una uyarlamışlardır.[14]Local Strangers</ref>

15 şarkının yer aldığı albümde grup, klasikleşmiş yabancı şarkıların alaturka yorumlarının yanı sıra, ilk defa kendi bestelerine de yer vermiştir. Aykut Sütoğlu ve Gökay Süngü'nün bestesine, grubun vokali Emir Yeşil tarafından İngilizce sözler yazılmıştır ve "Oh! Life" ortaya çıkmıştır. Albümde İsveçli müzik grubu Europe'un şarkısı “The Final Countdown”'uIşın KaracaHelldorado'nun fenomen olan hiti “A Drinking Song” isimli şarkıyı ise Teoman seslendirmiştir.

Just Feel albümü, normal CD versiyonun yanı sıra çok özel bir "Special Edition Box"la birlikte piyasaya sürülmüştür. Koleksiyonerler ve grubun hayranları için sınırlı sayıda üretilen "Special Edition Box"ın içinde yeni albüm Just Feel'in yanı sıra grubun ilk albümü Local Strangers da yer almıştır. Ayrıca Dolapdere Big Gang için özel tasarlanmış duvar saati, 2008 takvimi, kitap ayıracı ve magnet de grubun sevenlerine yeni yıl sürprizi olarak setin içine eklenmiştir.

Art-İst

Grup, on üç şarkıdan oluşan üçüncü albümleri Art-İst'i 2010 yılında çıkarmıştır. Hüsnü Şenlendirici ve Ercan Irmak gibi usta müzisyenler bir yana; İngiliz müzik grubu Candyrock ,İsrailli şarkıcı Sharone Eliya ve “‘Türkiye hakkında tek bildiğim Dolapdere Big Gang’”[9] diyen seksenler ikonu Boy George albüme katkıda bulunmuştur.

Bu albümde Boy George gibi ünlülerin vokal olarak yer almasını grup bir röportajda şöyle açıklamıştır: “Londra'da yaşayan Max Mehmet adlı dostumuzun aracılığı ile bize ulaşan Boy George, bizimle beraber bir şarkı yapmak istediğini belirtmiş. 80'leri sallayan 'Karma Chameleon' adlı şarkısını düzenleyip, onun müzik yönetmeni John Themis'e gönderdik. Ardından şarkıyı Londra'da seslendirip bize geri gönderdi. Benzer şekilde gerçekleşen Candy Rock Band ile 'Are You Gonna Go Away', 'We'll Rock You& I Love Rock'n Roll' ve 'Naughty Girl'ü yaptık. Muhteşem vokal partisyonlarının yanı sıra süper enerjileri ile 'Art-ist'e çok şey kattılar.”[

Üyeleri

 • Gökay Süngü (Keyboard)

1985 İstanbul doğumlu olan Süngü, müzik hayatına önce babasından, sonra da özel bir sanat okulundan piyano eğitimi alarak başladı. Halen Fatih Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde öğrenci olan Süngü; Mercan DedeAkatay ProjectNiran ÜnsalNez gibi sanatçı ve grupların canlı performanslarında yer aldı. Birçok sanatçının albümünde aranjör olarak çalıştı. Grupta keyboard çalmanın yanı sıra, grubun müzik direktörlüğüne de yapıyor.Ayrıca 2012 yılında kendi kurduğu The Soul Production adındaki firmasıyla kendi yaptığı müzik prodüksiyonlarının prodüktörlüğünü yapmaktadır.[14]

 • Mustafa Olgan (Kanun)

1983 İstanbul doğumlu olan Mustafa Olgan, müziğe 5 yaşında ritm çalarak başladı. Kanunla 11 yaşında tanıştı. Hindistan'da hint müziği üzerine eğitim aldı. Halen Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Türk Müziği Bölümü 2. sınıf öğrencisi olan Olgan, Funda ArarDeniz SekiZeynep DizdarÜmit SayınNalanÖzcan DenizNev gibi müzisyenlere kanunuyla eşlik etti.[15][16]

 • Yusuf Çalkan (Keman)

Balıkesir'in Susurluk ilçesinde 1984 yılında doğan Yusuf Çalkan, müzik eğitimine klasik batı müziği eğitimi veren özel bir sanat okulunda başladı. Bununla yetinmeyerek, Mustafa Keser'in sanat okulunda eğitimine devam eden Çalkan, başarısını aynı okulda özel keman dersleri vererek, Mustafa Keser'e sahnede de eşlik ederek kanıtladı. Türkiye'de pek çok sanatçı ve grupla aynı sahneyi paylaşan Yusuf Çalkan, birçok sanatçının albümüne de müzik yönetmeni olarak imza attı.

 • Memduh Akatay (Perküsyon)

Grubun en genç üyesi olan Memduh Akatay 1990 İzmir doğumlu. Ritm ustası Mehmet Akatay'ın yeğeni, yine ritm ve perküsyon ustası Hamdi Akatay'ın oğlu olan Memduh Akatay, perküsyon çalmayı amcası ve babasından öğrendi. Bugüne kadar Hüsnü ŞenlendiriciAnjelika AkbarMercan DedeAjda Pekkan ve Sezen Aksu gibi ünlü sanatçılara sahnede ve albümlerinde eşlik etti.

 • İrfan Keçebaşoğlu (Bas)

Şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Caz Bölümü 1. sınıf öğrencisi olan İrfan Keçebaşoğlu 1986 Çorum doğumlu. Keçebaşoğlu'nun müziğe başlaması enstrüman yapımcısı olan babası sayesinde oldu. Babasından bağlama çalmasını öğrenen müzisyen ortaokulda gitar, lisede bas gitar çalmaya başladı. Antalyalı olan müzisyen İstanbul öncesinde Antalya'da çeşitli pop ve rock gruplarında bas gitar çaldı.

 • Hüseyin Ceylan (Perküsyon)

Çanakkale Biga’da 1985 yılında doğdu. Müziğe çok küçük yaşlarda amcasından aldığı klavye dersleriyle başladı. Bir süre sonra ritm çalışmayı seçerek, darbukaya geçti. Kendi imkânlarıyla çalışmaya devam eden Ceylan, daha sonra Biga Belediye Orkestrası’ndan dersler almaya başladı. Aynı orkestrayla çeşitli konserlere katıldı ve 2001 yılında mezun oldu. Profesyonel olarak çalışmaya başladıktan sonra; Babazula, İlhan Erşahin ve Mercan dede gibi ünlü sanatçı ve gruplarla birlikte oldu.

 • İsmet Örsçüler (Klarnet)

Eski üyeler

 • Emir Yeşil (Vokal)

1981 doğumlu olan Emir Yeşil'in , müzik kariyeri Özel Doğuş Lisesi'nde gitar çalarak başladı. Aynı zamanda Beyoğlu Hayal Kahvesi'nde sahne alan Puzzle (grup) adlı grubun da solisti olan Yeşil, Bilgi Üniversitesi'nde caz eğitimi aldı. Bir yıl boyunca İskender Paydaş'ın asistanlığını yapan Yeşil, bu esnada Emre AltuğCengiz Baysal ve Raci Pişmişoğlu gibi müzisyenlere vokal de yaptı.

 • İsmail Peşluk (Perküsyon)

Balıkesir Gönen'de 1982 yılında doğdu. Çok küçük yaşlarda darbukayla tanışarak, çalmaya başladı. 13 yaşında İstanbul'a gelerek, ritm üzerine özel dersler aldı. Aynı yıllarda çeşitli orkestralarda görev almaya başladı. Mercan DedeSibel Can gibi sanatçılarla uzun yıllar çalıştı. Birçok ünlü sanatçıyla Türkiye'yi yurt dışındaki projelerde temsil etti. Dolapdere Big Gang grubuyla çalışmaya 2006 yılında başladı.

 • Aykut Sütoğlu (Klarnet, Trompet)

Aykut Sütoğlu, 1989 Balıkesir doğumlu. MSÜ Devlet Konservatuarı'nda trompet eğitimi alan müzisyen, Mercan Dedeİlhan ErşahinMuazzez ErsoyNezTransglobal UndergroundMirc Geber gibi ünlü sanatçılara albümlerinde ve canlı performanslarında eşlik etti. Genç yaşına rağmen dünyanın en ünlü festivallerinde sahne alan Sütoğlu, Türkiye'yi yurt dışında da temsil ediyor.

 • Hasan Gözetlik (Trombon,Trompet,Klarnet)
 • Levent Yıldırım (Perküsyon)
 • Ergün Şenlendirici (Klarnet)

Diskografi

 

BU KATEGORİNİN DİĞER SANATÇILARI

90'lar Konsepti
90'lar Konsepti
AbartJazz
AbartJazz
Ahmet ÖZHAN
Ahmet ÖZHAN
Ajda PEKKAN
Ajda PEKKAN
Akşam Sefası
Akşam Sefası

SANATÇI TALEP Formu

 • Yenile