Ceza

Ceza

Ceza, 1977 yılında Üsküdar/İstanbul’da doğdu. Rap müziğe olan ilgisi ilkokul yıllarında sıra arkadaşından ödünç aldığı kasetlerle başladı. Ceza tabii ki gerçek ismi değil, bu onun hiphop’ta kullanmak için seçtiği yada daha doğrusu kazandığı bir lakap! Katıldığı hiphop partilerinde, Freestyle rap (yani o an sahneye çıkıp müzik esliğinde, o an yazılan sözlerle rap yapma) yarışmalarında her zaman birinci olan Ceza için diğer yarışmacılar hep “eyvah Ceza’mız geldi” diyorlarmış ve bunun sonucunda, o da Ceza’yı lakap olarak kullanmaya başlamış.


Gençlik yıllarında, çeşitli projelerde yer alan Ceza, 1998 yılında Dr. Fuchs ile bir araya gelerek “Nefret”i kurdu. Kendi çabalarıyla yaptıkları deneme kayıtları sonrasında “Yeraltı Operasyonu” isimli toplama Türkçe Rap albümünde yer aldılar.
 
“Yeraltı Operasyonu”nda en çok ilgi çeken grup olan “Nefret”, kısa bir süre sonra Hammer Müzik ile anlaşarak ilk albümü “Meclis-i Ala İstanbul”u yayınladı. Albümün hit parçası “İstanbul” için çekilen video klip birçok yerel ve ulusal TV kanalında yayınlandı. Albüm sonrası Türk ve Yabancı basından olumlu eleştiriler alan “Nefret”, H2000, J&B Dance Festivali ve Avrupa Müzik Festivali gibi büyük organizasyonlarda sahne aldi. “Meclis-i Ala İstanbul” albümleri Hammer Müzik’in distribütörleri tarafından Türkiye ile ayni anda Avrupa’da da piyasaya sürüldü. Özellikle Türkçe Rap’in büyük ilgi gördüğü Almanya’da Türkiye’den çıkan bir grup için yüksek bir satış rakamına ulaştı.
 
İkinci albümleri “Anahtar” için İstanbul’da Digitalmix stüdyosunda kayıda giren “Nefret”, çalışmalarını 2001 yılının Temmuz ayında tamamladı. Cartel grubundan Erci E, Wu Tang Clan için yaptığı featuring ile büyük isim yapan Bektas, Megalomaniax grubundan Kader K, ve “Gerçek Kal” albümüyle adından söz ettiren Fresh B’nin de konuk olduğu albümde scratch’ler Almanya’nın ünlü DJ’leri DJ Rocky ve DJ Ness tarafından atıldı
 
Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve Dr. Fuchs’un ani şekilde askere gitmesi sonucu istenilen promosyonun yapılamamasına rağmen “Anahtar” çok yüksek bir satış rakamına ulaştı ve Nefret’in Türkiye’nin en çok satan ve Dünya’da en çok tanınan Türkçe Rap grubu olmasını sağladı!
 
Dr. Fuchs’un askere gitmesinin üzerine, Ceza uzun süredir üzerinde çalıştığı, solo albüm projesine hız verdi. Prodüktör olarak Silahsız Kuvvet’ten Dj Mic Check’i seçen Ceza; ilk solo albümü “Med-Cezir”in kayıtlarını Kuvvet Mira ve Digitalmix stüdyolarında gerçekleştirdi.
 
Solo albüm çalışmaları devam ederken Türkiye’de pek çok konser veren Ceza, 2002’nin Mart ayında ilk yurtdışı konserini de İsveç’te gerçekleştirdi. İsveç’te yasayan Türklerin yanisira İsveçli müzikseverlerinde yoğun ilgi gösterdiği konser çok başarılı geçti. Ceza, İsveç seyahatinde ayrıca İsveç’in en önemli hiphop gruplarından Fjarde Varlden ile birlikte bir parça kaydetti. Bu parça Fjarde Varlden’in “Tamam” adli single’inda yer aldi ve İsveç’te CD ve LP olarak piyasaya çıktı.
 
Haziran 2002’de “Med Cezir” piyasaya çıktı. Albüme adini veren “Med Cezir” parçasına daha önce Levent Yüksel, Mirkelam gibi sanatçılara çektiği video kliplerle ünlenen yönetmen Murad Küçük tarafından profesyonel bir video klip çekildi. Klip müzik kanallarında dönerken, Ceza ayrıca ulusal kanallarda haber bültenlerine ve çeşitli TV programlarina konuk oldu. Tüm günlük gazeteler (Hürriyet, Milliyet, Sabah, Cumhuriyet, Vatan vs.), aylık dergiler (Blue Jean, Cosmo Girl, Aktüel, İstanbul Life vs.) özel röportajlarla yer verdiler.
 
Albüm sonrasında Türkiye’nin dört bir yanında konserler veren ve H2000, RockIstanbul gibi önemli organizasyonlarda yer alan Ceza ayrıca yurtdışında Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Belçika gibi ülkelerde sahne aldı.
 
Ceza, Mart ayında Mitsubishi Lancer için bir radyo reklamını seslendirerek tekrar gündeme geldi. Reklamın çektiği büyük ilgi üzerine devam bölümleri de kaydedildi.
 
İkinci albümünü hazırlayan Ceza, bu arada Candan Erçetin, Mercan Dede ve Burcu Güneş’in albümleri içinde düetler kaydetti ve bu düetlerle de ses getirdi.

2004 yılının sonlarına yaklaşırken Ceza, Rapstar albümünü piyasaya sürdü, albümde 22 track bulunuyordur, albüm genelde basarili bir perspektif çiziyor, farklı beat´ler üzerinde de rap yapılabileceğini kanıtlamaya çalışıyor adeta, şarkı sözleri çok ince elenmiş sik dokunmuş, bazen bir sözlüğe ihtiyaç duyduğumuz anlar oluyor ama yine de mesajlar doğru kanallara ulaştırılmış gözüküyor, rap camiasına atıflarda bulunulmuş,dokundurmalar yer yer göze batıyor, ama bir "diss" mantığıyla değil, daha çok yeri gelince söylenmis dokundurmalar, sonuç olarak Ceza´dan beklenebilecek kalitede bir çalışmanın ürünü. Albümde Sahtiyan, Fuchs, Fuat, Ayben, Mic check, bu projede sanatçıya eslik eden isimlerdir.

BU KATEGORİNİN DİĞER SANATÇILARI

90'lar Konsepti
90'lar Konsepti
AbartJazz
AbartJazz
Ahmet ÖZHAN
Ahmet ÖZHAN
Ajda PEKKAN
Ajda PEKKAN
Akşam Sefası
Akşam Sefası

SANATÇI TALEP Formu

  • Yenile