Ufuk YILDIRIM

Ufuk YILDIRIM

Ufuk Yıldırım'ı ilk defa Vitamin adlı grupla tanıdı müzikseverler. Bu grupla 1991 yılında çıkardığı “Bol Vitamin” adlı albüm, Türk pop müzik piyasasında yeni ve farklı bir üslubun yayılmasına neden oldu. “Bol Vitamin”, Türk müzik dinleyicisinin kulağında yer etmiş müziklerin üzerine yazılmış komik, hicivli ve bir o kadar da ilginç sözlerden oluşan şarkılarıyla fırtına gibi esmişti.

Hemen herkesin ağzına Vitamin’in şarkıları dolanmıştı. Albümün ardından çok sayıda Vitamin benzeri grup ortaya çıktı. Ama hiçbiri aslı kadar tutulmadı. Bu albümü daha sonraları yine Ercan Saatçi’yle birlikte Uf-Er adıyla yaptıkları “Ebabil Bir Kuştur” takip etti. Bu albümde de aynı tarzı sürdürdüler ve “Amaney”, “Ebabil” gibi şarkılarla başarılarını pekiştirdiler.


Vitamin ile müzik dünyasına ilk adımını atan Ufuk Yıldırım, 1970 yılında Almanya’da doğdu. Dört yaşında piyano eğitimi almaya başladı. 1981 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Müziğe olan ilgisini ve yeteneğini gören ailesi, döner dönmez onu Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na kaydettirdi. Ertesi yıl yani oniki yaşındayken Kayahan’ın orkestrasında klavye çalmaya başladı. Ardından Sezen Aksu, Barış Manço, Zerrin Özer ve Nükhet Duru gibi sanatçılara eşlik etti. Eurovision, Kuşadası ve Çeşme Müzik Yarışmaları’nın orkestralarında müzisyen olarak yer aldı. Müzisyenlik yanında söz ve müzik yazarlığı, aranjörlük gibi bir çok alanda kendi kendini yetiştirdi. İzel-Çelik-Ercan, Çelik, Barış Manço, Aykut-Hakan-Ayşe, Emel Sayın, Kibariye, Sibel Bilgiç ve Mine Koşan gibi ünlü isimlerin albümlerinin düzenlemelerini yaptı.
 
Ufuk Yıldırım’ın ilk solo albümü 1994 yılında müzik marketlerde yerini aldı. “Çabuk Gel Annem” ismini taşıyan çalışmada, alaturka ve pop müziğin harmanlandığı on şarkıya yer verdi. Bir parça dışında tüm parçaların besteleri Ufuk Yıldırım imzasını taşıdı. Albümle aynı ismi taşıyan “Çabuk Gel Annem” çıkış parçası oldu. Kenan Doğulu, İzel Çeliköz, Çelik Erişçi ve Ercan Saatçi gibi pop müziğin genç ve yetenekli isimleri hem vokalleri hem de şarkı sözleriyle albüme destek verdi. Münir Nurettin Selçuk’un unutulmaz eseri “Meyhane”yi yorumlayarak yıllar boyu eğitimini aldığı Klasik Türk Müziği’ne gönül borcunu ödedi.
 
İki yıllık bir aranın ardından Yıldırım, “Ufuk Yıldırım ‘96” adlı ikinci albümüyle sıkı bir dönüş yaptı müzik piyasasına. Geçen sürede sadece kendi albümünün hazırlığını yapmakla kalmayıp bir çok sanatçının çalışmasında aranjör, süpervizör, söz ve müzik yazarı görevleriyle yer aldı. “Ufuk Yıldırım ‘96”, müzikalitesiyle müzik çevrelerinden tam not aldı. Albüm, ilkinin aksine pop-rock tarzında bir çalışma oldu.
 
“Gerek melodik yapısıyla, düzenlemeleriyle, enstrümantalistleriyle, gerekse klibiyle, herşeyiyle dört dörtlük bir albüm olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu albümde hobim olan, sevdiğim, evimde dinlediğim müzik tarzında parçalar yer aldı.” diyor ve ekliyor Ufuk Yıldırım; “Yapmak istediğim müziği yapıyorum. Türk Pop Müziği adına sağlam ve emin adımlar atıyorum.” Enstrümanların tamamıyla canlı çalındığı albümde, davullarda Aydın Karabulut, Hakkı Doğusay, ve Volkan Öktem; bas gitarda İsmail Soyberk ve Argun Erişçi; akustik gitarlarda Erdem Sökmen ve elektirikli gitarlarda Gür Akad yer aldı. Klavyelerin başında ise tabii ki Ufuk Yıldırım vardı. Yönetmenliğini Abdullah Oğuz’un yaptığı “Tutkunum”, tüm radyo ve televizyonlarda en çok istek alan parçalardan biri oldu. Sözlerini A. Umut Kızılarslan’ın yazdığı melankolik “Bulamadım” ve rock’n roll tarzındaki “Gülen Elma, Ağlayan Nar”, on şarkının yer aldığı albümde öne çıkan parçalardan oldu.
 
Ufuk Yıldırım, gerek aranjörlük gerekse solist ve müzisyenlik alanında müzik çalışmalarına devam ediyor.

ŞARKICI UFUK YILDIRIM İLE KANAL D HABER SPİKERİ SONAY DİKKAYA, KIZ KULESİ'NDE YAPILAN NİKAHLA EVLENDİ. Konservatuvar döneminde tanışan çiftin nikahını Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk kıyarken, Dikkaya'nın şahidi Kanal D Haber Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, Yıldırım'ınki ise Kayahan oldu. Kız Kulesi'nin balkonuna çıkan çift, konuklarla selamlaştı. Selamlaşmanın ardından Ufuk Yıldırım, ''En büyük Beşiktaş'' diye seslenirken, Dikkaya ise ''Sarı, Kırmızı, Cim Bom Bom!'' şeklinde slogan attı. Yeni evliler, nikahın ardından, Yıldırım'ın eşi için yazıp bestelediği ''Sonayım'' adlı şarkı eşliğinde ilk danslarını yaptı.

BU KATEGORİNİN DİĞER SANATÇILARI

90'lar Konsepti
90'lar Konsepti
AbartJazz
AbartJazz
Ahmet ÖZHAN
Ahmet ÖZHAN
Ajda PEKKAN
Ajda PEKKAN
Akşam Sefası
Akşam Sefası

SANATÇI TALEP Formu

  • Yenile