Melis SÖKMEN

Müziğe ilgisi ilk olarak 10 yaşında uzun bir süre gitar eğitimi alarak başlar. Ankara doğumlu olan Melis’in çocukluk yılları Almanya’da geçer ve gitar eğitiminide Almanya da alır.1981 – 1987 tarihleri arasında Bale Sanat merkezinde dans öğretmenliğinin yanı sıra çeşitli dans gruplarında dansçı olarak gösterilerede adını duyuran isimler arasında olmayı başarmıştır.

 

Gösteriler’de 3 müzikalde Yer almaktadır ;

  • Ne Güzel Şey adında bir çocuk müzikali,
  • Cüneyt Gökçer yönetiminde Zülfiye Zülfü ve
  • Ferhan Şensoy’un Muzır Müzikal’i.

Bazı reklam filmlerinde dansçı olarak görev alan Melis sökmenin hayatı oldukça hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Profesyonel anlamda müzik hayatına 1986 yılında Grup Lokomotif ile başlamasının ardından, aynı dönemde reklam filim jingleları ve seslendirmelerinde de başarılı olur.

1988 yılında Trt ekranlarında yayınlanan kabare dizisinde oynar ve oyunculuk hayatına bu tarihte başlar. Sanat yaşamının bir parçası haline gelen Melis sökmen zamanla müziğe yönelik çalışmalarını arttırır.

1986 1.Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması’nda Grup Lokomotif ile 2.lik ve 17 dergisinin Gençlik Başarı ödülü, Eurovision Şarkı Yarışmaları: 1987 Türkiye 1.liği, 1991-1992 Türkiye elemelerinde 2.lik ve 3.lük. 1992 Uluslararası Sopot Şarkı Yarışması 2.liği (Polonya), 1992 Uluslararası İsveç Şarkı Yarışması 2.liği. 2001 Prag’daki Universal Talent Contest’de Uluslararası Basın Ödülü…

1996’da Broadway’de bir Arif Mardin prodüksüyonu olan Smokey Joe’s Cafe’nin seçmelerine davet edilir.

2002 yılında Şef Kamran İnce yönetiminde İstanbul Modern Müzik Toplulugu ile Yeni Yıl Konserleri çerçevesinde Ankara’da ODTÜ, İsanbul’da İTÜ ve Cemal Reşit Rey Konser Salon larında solist olarak katılır.

2004’de 1. Girne Caz Festivali’nde Billy Paul, Tony Jones, Michael Brown, Okan Ersan ile yer alır.

2005 yılında İstanbul’da özel bir konser etkinliğinde Billy Cobham, Tony Jones, Yvonne Sanchez gibi sanatçılarla da sahneyi paylaşır.

2004’de Bursa Devlet Senfoni Orkestrası ve 2007’de Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile Yılbaşı Özel Konserleri verir.

 

BU KATEGORİNİN DİĞER SANATÇILARI

90'lar Konsepti
90'lar Konsepti
AbartJazz
AbartJazz
Ahmet ÖZHAN
Ahmet ÖZHAN
Ajda PEKKAN
Ajda PEKKAN
Akşam Sefası
Akşam Sefası

SANATÇI TALEP Formu

  • Yenile