Hayko

Hayık Aram Tataryan ya da sahne adıyla Hayko (d. 6 Şubat 1949, İstanbul),

Türk Pop Müziği türünde şarkılar söyleyen ve besteleri de bulunan Hayko, "Buruk Acı" olarak da tanınan Acıyla Dolu adlı şarkısı ile özellikle 1980'li yıllarda meşhur olmuştur[

Özel Feriköy Ermeni İlk ve Orta Okulu'ndan 1963 yılında mezun oldu. Futbolcu veya basketbolcu olmak isterken şarkıcı oldu. 1964 yılında düğünlerde şarkı söylemeye başladı. Askerliğini bahriyeli olarak yaptı. Askerde de şarkı söyledi. Askerlikten sonra da sahneden kopamadı. Yurdaer Doğulu’nun açmış olduğu "Dingo'nun Ahırı" dedikleri bir tavernada sahneye çıkmaya başladı. "Taverna kralı Hayko" ünvanını da o yıllarda aldı. 1968 yılından sonra Maksim Gazinoları başta olmak üzere, Lunapark, Bebek Belediye, Taksim Belediye, Belvü gibi dönemin en önemli gazinolarının yanı sıra Altın Balık Restoran, Gastonyalı Toma’nın Yeri, Yurdaer Doğulu’nun Dingo’nun Ahırı Gazinosu, Oflu İsmail’in Yeniköy Alabalık Gazinosu gibi ‘taverna’ tabir edilen eğlence yerlerinde programlar yaptı.

70'li yıllarda Cenk Koray'ın TRT'deki programında TRT'de ilk kez Ermenice ve Rumca şarkılar okuyan Hayko, pek çok konuda öncülük etti. Tavernalarda tabak kırmayı ve peçete savurmayı o başlattı. Sahnede ilk kez tef kullanan şarkıcı oldu. Eğlence hayatının bugün dahi olmazsa olmazlarından biri olarak kabul edilen tef modasını başlatan da oydu. Kendine has kostümleri, bol paçalı dar pantolonları, fırfırlı kollu, geniş yakalı gömlekleriyle elinde tefi ve hep gülen yüzüyle kazındı bir kuşağın hafızasına.

Şöhretini de o yıllarda "Sude Sude (Yalan Yalan)" isimli Ermenice bir şarkıyla yakaladı.

Hayko, sahnelerde kazandığı başarıyı plak dünyasında pekiştiren şarkı, Ermenilerin adeta bir marş gibi ezbere bilinen ve söylenen “Sude Sude” adlı şarkısı oldu. Yetmişlerin başında şarkıyı Zührap Büyük’ün yazdığı Türkçe sözlerle “Her Şey Yalan” olarak plak yaptı. Bu plak, sonrasında yayımlanacak sayısız Hayko 45’liğinin habercisiydi aslında.

Daha sonra Ülkü Aker’in yazdığı sözlerle “Mavi Boncuk” olarak Kamuran Akkor’un sesinden meşhur olacak ve Emel Sayın’ın aynı adlı filmiyle yıllar boyu unutulmayacak şarkıyı Türkçe olarak ilk söyleyen Hayko’ydu. Sözlerini yine Zührap Büyük’ün yazdığı “Nazlısın”, TRT denetiminden geçmeyince, yeterince duyulmadan bir köşede kaldı.

Hayko, Marmaris'in İçmeler beldesindeki evinde yaşamaktadır.

BU KATEGORİNİN DİĞER SANATÇILARI

90'lar Konsepti
90'lar Konsepti
AbartJazz
AbartJazz
Ahmet ÖZHAN
Ahmet ÖZHAN
Ajda PEKKAN
Ajda PEKKAN
Akşam Sefası
Akşam Sefası

SANATÇI TALEP Formu

  • Yenile