Orhan HAKALMAZ

Orhan HAKALMAZ

10 Kasım 1964 Samsun'da doğdu. Ailesi aslen Bayburtludur.Altı yaşında bağlama çalmayı öğrendi.Sekiz yaşında “Karadeniz Altınses Yarışması”nda birinci oldu. Oniki yaşında İstanbul Radyosu amatör ses sanatçısı sınavını kazanarak radyo için kayıt yapma hakkını elde etti.Aynı yaşlarda birçok kez TRT İstanbul Radyosu'nda “Çocuk Saati” adlı programa katılarak bağlama çalıp türküler söyledi.

1977 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'na girdi. Konservatuarda Türk Halk Müziği'nin en önemli isimlerinden biri olan NİDA TÜFEKÇİ'nin öğrencisi oldu.İki yıl TRT İstanbul Radyosunda akitli saz sanatçısı olarak görev yaptı.1988 yılında 11 senelik eğitimini bitirip aynı yıl İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarında repetitör ve öğretmen olarak göreve başladı.1991 yılında İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını yaparak “Ege Bölgesi Ağır Zeybekleri İncelemesi” adlı tezini savundu.

1994 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Korosunda şef yardımcılığı daha sonra da şeflik yaptı.TRT Radyosu ve Devlet Konservatuarının THM konserlerinde solist,korist ve bağlama sanatçısı olarak yer aldı.1998 yılında Cumhuriyetimizin 75.yılı dolayısıyla Milli Eğitim Vakfı'nın “THM'ye EMEĞİ GEÇENLER” adına düzenlediği törende ödül aldı.1999'da Motif Halk Oyunları Derneği ve Motif Dergisi Tarafından düzenlenen 5.Motif Halk Bilim Ödülleri töreninde “Türk Halk Müziği Teşvik Ödülü” aldı.Profesyonel anlamda 12 yaşından itibaren müziğin içinde bulunan Orhan Hakalmaz yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce solo konserler verdi.

Kanal7'de iki sene süren kendisinin hazırlayıp sunduğu “Türkü Gecesi” adlı programı yurt içi ve yurt dışındaki türkü sevenlerden yoğun ilgi gördü.Daha sonra sırasıyla ATV,TRT,SAMANYOLU Tv'de ,AKRA Fm ve Radyo7'de program yaptı.2002 yılında Karaman Valiliği tarafından her yıl düzenlenen Türk Dil Bayramı'nda “Türkçe'nin En İyi Kullanıldığı Programı” ödülünü aldı.2003 yılında Magazin Gazetecileri Derneği tarafından “Türk Halk Müziği Yılın Erke Sanatçısı” ödülüne layık görüldü. “Ege Bölgesi Ağır Zeybekleri” lisans tezi Nisan 2003'de Maviağaç Yayıncılık tarafından “Ege Bölgesi Ağır Zeybekleri” adıyla kitap olarak satışa sunuldu.Evli olan sanatçının Ezgi ve Sinan adlarında iki çocuğu vardır.

BU KATEGORİNİN DİĞER SANATÇILARI

90'lar Konsepti
90'lar Konsepti
AbartJazz
AbartJazz
Ahmet ÖZHAN
Ahmet ÖZHAN
Ajda PEKKAN
Ajda PEKKAN
Akşam Sefası
Akşam Sefası

SANATÇI TALEP Formu

  • Yenile