Mahmut TUNCER

Mahmut TUNCER

05.05.1961 yılında doğdu. nüfuslu ailenin 5. çocuğu.Küçük yaşlardan itibaren futbol ile ilgilenmeye başladı.Gelen zaman ile birlikte profesyonel oyuncu olarak Urfa Spor'da görev aldı.Hayatını futbolcu olarak devam ettiren Mahmut Tuncer 'in ses sanatçısı olmaya dair hiçbir düşüncesi yoktu.

Amatör olarak arkadaş toplantılarında şarkı söylediği zamanlarda arkadaşları tarafından sesi çok beğeniliyordu.TRT1'de yayınlanan bir programa arkadaşları ile birlikte atılarak folklor ekibi dahilinde ilk kez ekrana çıkarak şarkılar seslendirdi. Ardından 11 Nisan 1979 yılında Urfa 'nın kurtuluşunu kutlamak amacı yapılan gecede sahne aldı.İzzet Altınmeşe, Bedia Akar Türk , Selahattin Alpay gibi ünlü sanatçıların o yıllarda menajerliğini yapan Mehmet Ali YANIKOĞLU'nun sanatçı ile tanışması ve sesini değerlendirmesi konusunda teşviki sonucu albüm çıkartmaya karar verdi.

1979 yılında TRT Radyosu'nun açmış olduğu sınavlara katılarak 1. oldu ve 1980 yılında "Uyandım Sabah İle" adlı ilk albümünü çıkarttı.Gelen süreç ile birlikte hemen hemen her yıla bir albüm sığdıran sanatçı çıkartmış olduğu bütün albümlerinde büyük ses getirdi.Albümlerinde seslendirdiği parçalar arasında özellikle;Nalına Da Vur Mıhına Da, Vur, Dübeş Attım Yek Geldi,Sen Ağlama Sen, Altın Dişli Hayriye'm,Bakkal Amca,Muhtar Emmi, gibi parçaları dillerden düşmedi. Ses sanatçılığının yanı sıra 17 film ile başrol oyuncusu olarak rol alan sanatçının 80 tane bestesi bulunmaktadır.Altın Dişli Hayriye'm isimli bestesinin Zeki MÜREN , Çaldığım Bağlama isimli bestesinin Muazzez ABACI o yıllarda seslendirdi.

BU KATEGORİNİN DİĞER SANATÇILARI

AbartJazz
AbartJazz
Ahmet ÖZHAN
Ahmet ÖZHAN
Ajda PEKKAN
Ajda PEKKAN
Akşam Sefası
Akşam Sefası
Akustik Hikayeler
Akustik Hikayeler

SANATÇI TALEP Formu

  • Yenile