Belkıs AKKALE

1954 yılında İstanbul'da doğdu. İlkokul yıllarında öğretmenin dikkatini çekmesi ve desteklemesiyle türkü söylemeye başladı. Müziğe yakın bir aileden gelen Akkale, yaklaşık 7 yıl madar Sadi Yaver Ataman'dan müzik dersi aldı. Daha sonra Belediye Konservatuarına girdi. Burada ses sanatçısı olarak bir süre Adnan Ataman'la birlikte çalıştı.

20 yaşında sahne yaşamına başladı. Bir süre sonra Mustafa Geceyatmaz'ın dikkatini çekmesi üzerine Ankara Radyosuna çağrıldı ve yaklaşık 6 yıl, kurum dışı sanatçı olarak burada görev yaptı. 1980 yılında TRT'in açtığı sınavla yetişmiş sanatçı olarak kadroya alındı.

Önceleri de albüm çalışmaları olmasına karşın 1982 yılında gerçekleştirdiği »Dadey« adlı albümle geniş çevrelerde duyuldu. Aynı yıl TRT'den ayrılarak bağımsız çalışmaya başladı.

Uzun yıllar değişik kurum ve birimlerce yılın halk müziği sanatçısı seçildi. Şu ana kadar 22 albüm hazırlayan Akkale ayrıca 9 sinema filmi çevirdi, Türkiye ve Türkiye dışında birçok şenlik ve toplantıya katıldı.

Bugüne dek İhsan Öztürk, Arif Sağ, Zafer Gündoğdu, Musa Eroğlu, Zafer Dalgıç gibi müzik yönetmenleriyle çalışan Belkıs Akkale, 1990 yılından itibaren Kültür Bakanlığında »Devlet Solist Sanatçı« olarak görev yapmaktadır.

BU KATEGORİNİN DİĞER SANATÇILARI

90'lar Konsepti
90'lar Konsepti
AbartJazz
AbartJazz
Ahmet ÖZHAN
Ahmet ÖZHAN
Ajda PEKKAN
Ajda PEKKAN
Akşam Sefası
Akşam Sefası

SANATÇI TALEP Formu

  • Yenile